Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Arendalsuka 2025:

Robin Olsen i CargoNet rapporterer om fulle godstog og nye ruter.

Rapporterer om fulle tog og nye ruter

ARENDAL: Fra 25. august starter CargoNet en ny godspendel på Dovrebanen, mens Onrail starter opp på Sørlandsbanen.

Fra 25. august etablerer CargoNet en ny godspendel på Dovrebanen mellom Alnabru i Oslo og Heimdal ved Trondheim.

– Vi planla dette før konkursen i BLS Rail AS, og behovet har bare økt etter at banen åpnet igjen etter den langvarige stengningen ved Otta bru. Etterspørselen har gått i taket, sier administrerende direktør Robin Olsen til Logistikk Inside.

– Jernbane er kostnadseffektivt sammenlignet med bil, og alle selskaper har miljømål som krever utslippskutt. Nå kjører vi fulle tog, mer eller mindre, legger han til.

Les hele intervjuet med Robin Olsen på Logistikk Inside her.

Henning Aandal, CEO i Onrail, drømmer stadig om en fremtid der godstog kan bli lønnsomt.

Også konkurrenten Onrail starter opp en ny rute etter BLS' konkurs i sommer. De fyller hullet som oppstod på Sørlandsbanen. 

- Etter konkursen i BLS Rail AS i sommer, planla vi etablering av godstog mellom Oslo og Heimdal i Trondheim, men det nye toget til CargoNet avskjærer Onrails mulighet til å være en utfordrer på denne jernbanestrekningen. Det er ikke nok gods i dag til å øke den totale togkapasiteten. Derimot lanserer Onrail et nytt godstog mellom Alnabru og Ganddal (Sandnes) fra 1. september for å fylle tomrommet etter BLS Rail AS. Da blir det to kveldstog ut fra Alnabru-terminalen, mens det på returen fra Rogaland kjøres både dagtog og kveldstog, sier CEO i Onrail Henning Aandal til Logistikk Inside.

Les intervjuet med Henning Aandal på Logistikk Inside her.

Powered by Labrador CMS