Våre profilerte samarbeidspartnere:
Vil kartlegge bruk av elektriske lastebiler - og trenger din hjelp
Har bedriften elektriske lastebiler? Nå ber Elbilforeningen transportører dele erfaringer i en ny undersøkelse om bruk, utfordringer og hva som hindrer raskere elektrifisering.
Elbilforeningen og Klimaetaten i Oslo kommune gjennomfører en ny undersøkelse blant transportbedrifter i Oslo-området som bruker elektriske lastebiler.
Målet er å få oppdatert kunnskap om hvordan kjøretøyene brukes i praksis, hvilke erfaringer transportørene har – og hva som fortsatt hindrer raskere elektrifisering av tungtransporten.
Ønsker du å svare på undersøkelsen, kan du gjøre det her.
– Vi håper å få oppdatert kunnskap om erfaringen med elektriske lastebiler. Om hvorfor de bestemte seg for å investere i det, hvordan de bruker bilene, hva som er utfordringene og hvor fornøyd de er med bilene, sier Maren Hemsett i Elbilforeningen.
Flere elektriske lastebiler
En tilsvarende undersøkelse ble gjennomført i 2024. Den gang svarte 23 bedrifter i Oslo-området som hadde tatt i bruk elektriske lastebiler.
Ifølge Hemsett har mange flere transportbedrifter investert i slike kjøretøy siden den gang.
– Nå håper vi på enda flere svar, det er mange som har kjøpt elektrisk lastebil de siste to årene, sier hun.
Vil bruke resultatene i politisk arbeid
Resultatene fra undersøkelsen skal brukes i arbeidet for å øke elektrifiseringen av tungtransporten.
– Både Elbilforeningen og Klimaetaten ønsker å gjøre det enklere å velge elektrisk lastebil, og jobber for virkemidler og rammevilkår som bidrar til det, sier Hemsett.
I fjor var rundt én av ti nyregistrerte lastebiler over 16 tonn i Norge elektriske, ifølge Elbilforeningen.
Samtidig peker organisasjonen på at transportbransjen har små marginer.
– Det må lønne seg å velge elektrisk framfor fossilt for at flere skal velge el, sier Hemsett.
Resultatene fra undersøkelsen skal etter planen publiseres 21. mai.