Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

FLYVEFISK: En pall med norsk laks er klar for turen til Asia.

Ny lakserute rett til Asia

– Denne ruten gir en effektiv og direkte kanal til Vietnam og Thailand, og styrker Norges posisjon som en ledende sjømatnasjon, sier Eva Beate Lande, fraktsjef i Avinor. 

Publisert

Ethiopian Airlines åpnet lørdag 6. september en ny fraktrute fra Oslo Lufthavn til Hanoi, med videreforbindelse til Bangkok. Ruten er ukentlig med avganger hver lørdag.

Åpningen av ruten ble markert med tradisjonell vannportal på Oslo Lufthavn.

– Etterspørselen etter fersk norsk laks i Asia er stor og økende. Denne ruten gir en effektiv og direkte kanal til Vietnam og Thailand, og styrker Norges posisjon som en ledende sjømatnasjon, sier Eva Beate Lande, fraktsjef i Avinor.

Sørøst-Asia er et marked i vekst. Ifølge tall fra Norges sjømatråd ble det i 2024 eksportert over 24 000 tonn laks til Thailand og mer enn 5 000 tonn til Vietnam. Med den nye forbindelsen åpnes det for ytterligere vekst, og god tilgang til to av de mest spennende markedene i Asia. 

– Vi ser et stort potensial i denne ruten, både for å styrke eksisterende eksport og for å utvikle nye markedsmuligheter, sier Lande. 

Powered by Labrador CMS