Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

UTDANNET: Marion Boge Skaar er av de første som får lastebil-førerkortet sponset av Posten Bring, og rykker dermed opp i den tyngre divisjonen. Her sammen med Simen Bones, leder for Posten Bring Bildrifts varebilenhet i Bergen.

Bekjemper sjåførmangel med gratis tungbilsertifikat

Posten Bring har funnet en kreativ løsning på sjåførmangelen, og nå er de fire første sjåførene klare for å kjøre lastebil.

Selskapet betaler nå for lastebillappen og gir lønn under utdanning til utvalgte varebilsjåfører som vil bli yrkessjåfører.

De fire første kandidatene er nå ferdigutdannet i Bergen, og Marion Boge Skaar (26) er en av dem.

- Jeg trivdes veldig godt som varebilsjåfør, men så fikk jeg et tilbud om å ta lastebillappen. Det tenkte jeg var en god idé, sier den nyutdannede yrkessjåføren.

Akutt mangel på sjåfører

Posten Bring Bildrift, som er Norges største transportbedrift, sliter med det samme som resten av logistikkbransjen - å rekruttere nok yrkessjåfører. Tall fra NHO LT og SOTIN viser at det vil være behov for 2500 nye yrkessjåfører hvert år fram til 2030.

PROSJEKTET I GANG: Simen Bones, leder for Posten Bring Bildrifts varebilenhet i Bergen, Sandra Larsen, leder for lastebil i Posten Bring Bildrift Sør-Vest og Kim-André Sigvartsen som er strategisk leder for yrkessjåfør-prosjektet i Posten Bring Bildrift.

- Allerede i dag er det svært krevende å rekruttere yrkessjåfører. Derfor får utvalgte sjåfører hos oss muligheten til å bli påspandert førerutdanning på lastebil, forklarer Kim-André Sigvartsen, strategisk leder for yrkessjåfør-prosjektet.

25 prosent kan pensjonere seg

Utfordringen forsterkes av at snittalderen til yrkessjåførene har økt de siste ti årene, samtidig som rekrutteringen av yngre sjåfører er vanskelig. I Posten Bring Bildrift vil hele 25 prosent av sjåførene kunne gå av med pensjon innen 2027.

- Vi merker endringene de siste ti årene, og om knappe to år vil en fjerdedel av alle våre sjåfører i utgangspunktet ha mulighet til å gå av med pensjon, sier Sigvartsen.

Satser videre

Simen Bones, leder for varebilenheten i Bergen, forteller at flere sjåfører nå står på vent for å få muligheten til yrkessjåførutdanning. Utdanningen foregår også i Kristiansand, Drammen, Stokke, Hamar, Trondheim, Oslo og Fredrikstad.

- Vi ser på det som en vinn-vinn-situasjon, da vi vil få engasjerte ansatte inn i en bransje som skriker etter nye ansatte, avslutter Sigvartsen.

Powered by Labrador CMS