Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Hva gjør du når det brenner i tunnelen?
To millioner bilister vet ikke hva de skal gjøre ved brann i tunnel. Les tunnelvettreglene her.
En ny undersøkelse fra Statens vegvesen avdekker alvorlige kunnskapshull blant norske bilister.
Undersøkelsen viser at over halvparten av oss ikke vet hva vi skal gjøre ved hendelse i tunnel. Sjåfører er mest usikre ved brann. Ved motorstans er kunnskapen noe bedre, men fortsatt oppgir 45 prosent at de er usikre på hvordan de skal håndtere situasjonen, melder Statens vegvesen i en pressemelding.
– Dette er alvorlige tall! I en tunnel handler det ikke om hvor farlig hendelsen er, men om hvor raskt du reagerer riktig. De første minuttene er avgjørende, sier Nils Audun Karbø i Statens vegvesen.
Erfaring gir trygghet, men ikke alltid riktig adferd
Jo eldre og mer erfaren sjåføren er, desto tryggere føler de seg på å håndtere en tunnelsituasjon. Kvinner og unge sjåfører oppgir å være mest bekymret for å kjøre i tunnel, og har lavest kjennskap til riktig adferd.
- Både livserfaring og antall år bak betyr ikke alltid at du gjør ting riktig. Jeg ser ofte bilister som ikke benytter seg av verken nødtelefonen eller brannslukningsapparatene som finnes i tunnelen, sier Karbø, som har flere år i Vegtrafikksentralen bak seg.
Han understreker også viktigheten av synlighet:
– Det er også alt for mange som glemmer å ta på seg den gule refleksvesten når de går ut av bilen. Den bør alle ha lett tilgjengelig i døra og bruke, så du er synlig for andre bilister, legger han til.
Tunnelvettreglene skal redde liv
Det er bare en tredjedel av bilister som oppgir å ha sett eller lest informasjon om hva de skal gjøre ved en tunnelulykke.
For å styrke beredskapen lanserer Statens vegvesen nå tunnelvettreglene, som består av en enkel huskeregel som kan utgjøre forskjellen i en nødsituasjon:
Nødblink – Havarilomme – Nødtelefon
– Skjer det noe i en tunnel, skal du huske disse tre tingene. Tunnelvettreglene kan redde liv, sier Karbø.