Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Havila Polaris blir historisk - her i Hjørundfjorden.

Historisk biogass-seilas

Havila Kystruten tar et nytt steg mot klimanøytral kysttrafikk når Havila Polaris i slutten av november skal seile hele kystruten mellom Bergen og Kirkenes drevet av ren flytende biogass.

Publisert

Målet med turen er å bevise at klimanøytral drift er fullt mulig innen neste anbudsperiode.

26. november skal skipet bunkre 200 kubikkmeter biogass på Polarbase utenfor Hammerfest, før ytterligere 150 kubikkmeter fylles i Bergen 30. november. Den samlede mengden er nok til å drive Havila Polaris på en full rundtur i kombinasjon med skipets batteripakker.

– Vi vil med denne rundturen bevise at det er fullt mulig å seile hele kystruten klimanøytralt – noe vi også mener bør være minimumskravet i neste anbudsperiode på kystruten, sier administrerende direktør Bent Martini.

Kutter utslipp med 90 prosent

Han forteller at samarbeidet med gassleverandørene Barents Naturgass og Molgas har gjort det mulig å skaffe nok biogass til seilasen. 

– Mengden biogass vi får om bord vil være såpass betydelig, og vil gjøre at klimagassutslippene våre fra denne seilasen blir redusert med over 90 prosent.

Martini trekker fram at Hurtigruten også tester biodrivstoff på sitt kystruteskip Richard With, og ser positivt på at flere rederier tar grep. 

– Jo flere rederier som tar bærekraftige valg, desto bedre er det for kysten vår og for klimaet. Når begge selskapene viser at det er mulig med strengere krav, kan skjerpede klima- og miljøkrav innføres fra første dag i neste kontraktsperiode, uten gradvis innføring, og det mener vi er veldig positivt og det eneste riktige.

Han peker på at biogass gir enda større utslippsreduksjon enn biodiesel. 

– Bruken av biogass fjerner helt utslipp av nitrogen- og svoveldioksid. Det har stor betydning for luftkvaliteten i de 34 havnene vi besøker langs kystruten.

Gir positive effekter

Biogassproduksjon gir også ringvirkninger langs kysten. 

– Når vi fremover, og innen utgangen av 2028, har ambisjoner om å kun bruke biogass på våre skip, skal denne gassen produseres og hentes langs norskekysten. Det er kortreist, vil skape lokale arbeidsplasser og styrke verdikjedene, sier Martini.

Overgangen til biogass krever ingen tekniske endringer på skipene, som i dag kombinerer naturgass og batteri. 

– Skipene våre er nok best i sin klasse, og sammen med HAV Group har vi identifisert et potensial for ytterligere 20–30 prosent energireduksjon i drift. Redusert forbruk sammen med en renere energikilde vil bidra til å nå de nødvendige klimamålene, sier Martini.

Powered by Labrador CMS