Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

LKAB har byttet ut en nesten 50 år gammel skipslaster i Narvik med en moderne ny og mer effektiv variant.

Mer effektiv malmhavn

Investeringer styrker Narvik som logistikk-knutepunkt. 

Publisert

LKAB har innviet en ny skipslaster i Narviks havn, en investering som skal sikre mer effektiv og bærekraftig utskiping av jernmalm i flere tiår fremover. Utstyret erstatter den gamle lasteren fra 1977 og inngår i et større moderniseringsprogram som skal styrke hele logistikkjeden fra gruve til skip.

Administrerende direktør i LKAB Norge, Marit Waleniussen, beskriver satsingen som avgjørende for selskapets konkurransekraft.

Konsernsjef Jan Moström og administrerende direktør i LKAB Norge, Marit Waleniussen sto for åpningen av den nye skipslasteren.

– Vår logistikk er en konkurransefaktor. Hver forbedring i havnen styrker vår posisjon på det globale markedet. Den nye lasteren er innbygd og utstyrt med moderne sikkerhetsløsninger, noe som er viktig ikke minst med tanke på arbeidsmiljøet. Dette sikrer vår evne til å levere raskt, sikkert og bærekraftig, sier Waleniussen.

Bygget for høyere effektivitet og mindre nedetid

Den nye skipslasteren er tilpasset dagens CE-regler for både ytre miljø og arbeidsmiljø. Den er innkapslet, optimalisert for enklere vedlikehold og konstruert for å minimere nedetid ved service. Det betyr mer stabil drift og mindre risiko for flaskehalser når over 22 millioner tonn jernmalmsprodukter årlig skal videre fra Narvik til verdensmarkedene.

Den nye skipslasteren skal være mer effektiv og være enklere å vedlikeholde.

Utskiftingen innebærer også en modernisering av infrastrukturen lasteren hviler på. Den store svingkransen fra den gamle lasteren er beholdt og renovert, mens skinnegangen fra 1970-tallet er byttet ut.

Narvik som strategisk knutepunkt

Havnen i Narvik er isfri og dyp, noe som gjør det mulig å laste de største skipene året rundt. Rundt 300 skip anløper årlig – 200 av dem for å hente LKABs produkter. Selskapet står for 80 prosent av all jernmalm som brytes i EU, og hovedvolumet går gjennom Malmbanen og Narvik havn.

Konsernsjef Jan Moström understreker betydningen av Narvik i LKABs langsiktige strategi.

– Vi ser Narvik som en sentral del av LKABs fremtid. Malmbanen og havnen i Narvik har stor økonomisk betydning for Sverige, og er en strategisk viktig transportkorridor for hele Europa. Nå gjenstår arbeidet med å øke kapasiteten på hele Malmbanen, sier Moström.

Han påpeker også at LKABs tilstedeværelse i byen er solid.

– Vi har vært i Narvik i over 120 år og planlegger for minst 120 år til. At vi fortsetter å investere her er et tydelig signal om at vi ser Narvik som en sentral del av LKABs fremtid, sier Moström.

Fem milliarder til modernisering

Skipslasteren er én komponent i et investeringsprogram på fem milliarder kroner frem mot 2029. Her inngår blant annet:

  • automatiserte silosystemer

  • ny utlaster på kai 5

  • nye siktestasjoner

  • nye båndtransportører

  • losseløsninger

  • nytt lager for fines

Målet er å effektivisere hele logistikkløpet mellom gruve, jernbane og skip. I dag ankommer rundt ti togsett daglig via Malmbanen/Ofotbanen, hver med opptil 8000 tonn malm.

Powered by Labrador CMS