Profilerte stillinger fra Logistikkjobber

Lagerbygg kan nå bli Svanemerket med den kjente logoen.

Nå kan lageret bli svanemerket

Nå åpnes det for at enda flere bygningstyper kan få det offisielle nordiske miljømerket.

Fremover kan både lagerbygg og kulturbygg som museer, kulturhus, bibliotek, teatre og kinoer bli sertifisert med Svanemerke, opplyser Svanemerket i en pressemelding.

– Vi ser en stadig sterkere interesse for svanemerking av ulike typer bygg. Derfor er det nå åpnet for å miljømerke både lager- og kulturbygg. Det er et betydelig klima- og miljøpotensial i disse bygningstypene – og dette er noe markedet har etterlyst, sier Bjørn Olav Strandli, markedsansvarlig i Miljømerking Norge, som forvalter de offisielle miljømerkene EU Ecolabel og Svanemerket.

Lagerbygg er et område med stort potensial, både fordi det bygges mange av dem og fordi de krever en mengde materialer.

– Lagerbygg oppføres ofte i kombinasjon med kontorbygg, og siden kontorbygg allerede kan svanemerkes, er det naturlig at lagerbygg nå også kan omfattes av ordningen, sier Strandli.

For å få bli svanemerket må et lagerbygg ha høy kvalitet og lav miljøpåvirkning.  Det stilles krav til materialvalg, byggeprosess, energieffektivitet, avfallshåndtering og bruk – noe som fremmer sirkulær økonomi og smartere ressursbruk.

For lagerbygg gjelder også noen egne krav.

– Inneklima, dagslys og akustikk er mindre relevant for denne typen bygg. Til gjengjeld kreves det at lagerbygg utstyres med solcelleanlegg – noe de ofte er godt egnet for. I tillegg må byggene være designet for enkel demontering når levetiden er over, slik at materialene kan gjenbrukes eller resirkuleres, forklarer Strandli.

Powered by Labrador CMS