Transport Inside 11 - 2015 Øyvind Ludt Øyvind Ludt Publisert 08.06.2015 - 06:32 Sist oppdatert 08.06.2015 - 06:32 Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon. transport inside
– Ber om strakstiltak for gods på bane – Godsselskapene på jernbanen står på kanten av stupet. Konsekvensene hvis de går konkurs er enorme, sier Torfinn Håverstad i Norsk Jernbaneforbund (NJF) og Odd Erik Stende, i Arbeidsgiverforeningen Spekter.
E-kjøleenheter 32 prosent lettere De nye E-Series kjøleenhetene er designet for siste mils-levering i varebiler og lette nyttekjøretøy opptil 12 kubikkmeter. Enhetene kan monteres på både elektriske og fossile kjøretøy.
En million lastebiler oppkoblet Volvo Trucks har passert milepælen én million tilkoblede lastebiler. Det gir selskapet store mengder data som brukes både til å utvikle nye tjenester og til å støtte transportbedrifter i den daglige driften.
Gasum åpnet sin tiende i Norge Sjåfør hos Nistad Transport Maria Heggheim Gimmestad (21) klippet snora på Gol.
Nytt strategisk varelager for tungtransporten i Narvik SAMARBEID: Vianor og Morek etablerer nytt utleveringslager i Narvik for å styrke tilgjengeligheten av deler og utstyr til tungtransporten.
Ny lakserute rett til Asia – Denne ruten gir en effektiv og direkte kanal til Vietnam og Thailand, og styrker Norges posisjon som en ledende sjømatnasjon, sier Eva Beate Lande, fraktsjef i Avinor.
Element Logic kjøper britisk lager- og automasjonsleverandør Element Logic styrker sin tilstedeværelse i Storbritannia med oppkjøp av BS Handling Systems.
Svensk avsporing skaper mer godskrøll mellom nord og sør Norge er allerede delt i to som følge av raset i Stavanger. En avsporing i Sverige skaper enda større utfordringer for fremføring av gods mellom nord og sør.
Forlenget dispensasjon etter Levanger-raset Raset ved Nesvatnet i Levanger lammer hovedåren nord–sør. Vegvesenet forlenger unntaket fra kjøre- og hviletidsreglene.
Samarbeid om landsdekkende nettverk LADEINFRASTRUKTUR: MAN Truck & Bus Norge har inngått samarbeid med Eviny om ladeinfrastruktur for elektriske lastebiler og busser. Målet er å tilby transportbedrifter en komplett løsning.
NLFs fem krav til den «nye» regjeringen Norges Lastebileier-Forbund har klare forventninger til en ny regjering. Bedre veier, flere hvileplasser og grønn støtteordning står øverst på lista.
Krever gratis ferge for godstransporten RAS: Etter det omfattende jordraset ved Nesvatnet i Levanger 30. august, som har ført til full stenging av E6 i begge retninger, krever Norges Lastebileier-Forbund (NLF) umiddelbare tiltak for å sikre vareflyten i Trøndelag.
Strongpoint fikk Autostore-kontrakt i UK Skal levere automasjon og lagerinnredning til ledende britisk detaljist.
Wolt går videre med faste ansettelser Starter med 20 fast ansatte bud i Oslo. – Langt fra nok, mener klubbleder.
Setter inn ekstra godstog og etablerer nødterminal etter Levanger-raset CargoNet øker innsatsen på skinnene mellom Nord- og Sør-Norge.
Utlyser havnekontrakt til 2,5 milliarder kroner - Dette er en unik mulighet for den som vil være med på å bygge framtidens terminal.
Elektrisk turné jakter 2000 nye sjåfører Transportbransjen setter inn støtet med landsdekkende turné. Anslagsvis 2000 sjåfører mangler årlig for å dekke Norges behov.
Stolt av hektisk høstprogram i Logistikkforeningen Vil du lære om kunstig intelligens i praksis, besøke bedrifter som Oda og Glamox eller bli med Norges ivrigste logistikere til Logistik & Transport i Göteborg? Da er det kanskje på tide å bli med i Logistikkforeningen.
Ber Norge protestere mot kinesisk containerrute gjennom Arktis Det kinesiske rederiet Sea Legend Shipping har planer om å gå gjennom den nordlige sjørute. Bellona ber norske myndigheter protestere mot prosjektet.
Tre sentrale U-er på Transport & Logistikk 2025 «En verden i endring – uro, utvikling og utsikter» er tema for årets Transport & Logistikk på Gardermoen. Konferansen og messen kommer i ny oppdatert form i år. Se programmet og sikre deg din rabatterte Early Bird-billett.
Testet eActros 600 containerbil LØRENSKOG: Lørenskog Distribusjon og Lager hadde nylig en eActros 600 containerbil på prøve.
Slår av motoren i utforbakke NY GENERASJON: Når en ny versjon av I-Roll teknologien nå introduseres er det inkludert en ny stopp/start-funksjon for motoren som kutter drivstofforbruk og CO₂-utslipp ytterligere.
Første i Norge: Elektrisk tandem med ny drivlinje ALGARHEIM: El-tandem med 624 kilowatt batterikapasitet og 12 tonns nyttelast.
Posten Bring inngår stor IT-avtale med Sopra Steria Sopra Steira skal modernisere Posten Brings IT-plattform.
Helt nede i null Fra og merd 1. september foregår Asko Oslos distribusjon helt utslippsfritt til 200 dagligvarebutikker i Oslo og Akershus.
Ny godsterminal åpner i Borg Havn Scan Logistic Partner AS og Husøy terminalen AS har startet Fredrikstad Cargo Terminal og flytter inn i Nor Lines tidligere lager på Øra.
Litra og SR Group etablerer bulkgiganten Balder Bulk To av Norges mest solide transportselskaper – Litra AS og SR Group – har gått sammen om å etablere et nytt holdingselskap, Balder Bulk AS.
Doosan Bobcat åpner batteri-laboratorium FORSKNING: Doosan Bobcat har åpnet eFORCE LAB, et dedikert forsknings- og utviklingssenter for batteripakker til elektriske trucker og anleggsutstyr i Sør-Korea.
Tar en større andel av logistikkskyen ARC Advisory Group har rangert de største leverandørene av TMS-systemer.
Fortsatt vekst i Göteborg – med jernbanen som vinner En stadig større andel av godset som går via havna i Göteborg, kommer og drar med tog.
Toyotas nye storstue Toyota Material Handling åpner nytt logistikk- og servicesenter i Oslo Logistikkpark Gardermoen.
Inngår avtale på 150 varebiler LEVERANDØRAVTALE: Toyota Norge har inngått treårig samarbeidsavtale med teknisk entreprenør GK og skal levere 150 varebiler årlig med hovedvekt på elektriske modeller.