Våre profilerte samarbeidspartnere:

Samskips Ólafur Orri Ólafsson (til venstre) og Jens Berge (Norwegian Hydrogen) ved signeringen av samarbeidsavtalen i desember.

Skal levere hydrogen til Samskips nye grønne fartøy

Samskip har inngått en intensjonsavtale med Norwegian Hydrogen om levering av flytende grønt hydrogen til de to nye containerskipene som skal gå i rute mellom Rotterdam og Oslo.

Publisert

Ifølge en pressemelding har Samskip valgt Norwegian Hydrogen som foretrukket leverandør av flytende grønt hydrogen (LH2) til to nye SeaShuttle-conteinerskip som nå er under bygging. Partene signerte en intensjonsavtale (MoU) om videre samarbeid 5. desember 2025.

Første hydrogen­drevne containerskip i drift

De to SeaShuttle-fartøyene beskrives i pressemeldingen som verdens første hydrogen­drevne containerskip. Skipene skal operere på Samskips rute mellom Rotterdam og Oslo. Prosjektet støttes av midler fra Enova, og skal demonstrere muligheten for drift på flytende hydrogen produsert med fornybar energi.

Leveranser fra Rjukan

Det første SeaShuttle-fartøyet skal etter planen settes i drift i midten av neste år.

Hydrogenet skal leveres fra Norwegian Hydrogens planlagte produksjonsanlegg for flytende hydrogen i Rjukan. Selskapet opplyser at prosjektet nylig mottok tilsagn om 31,5 millioner euro fra EU Innovation Fund i 2025-utlysningen. Dette kommer i tillegg til tidligere støtte gjennom EUs hydrogenauksjon og finansiering fra Innovation Norway.

Ifølge pressemeldingen er tilknytning til kraftnettet på plass, basert på en langsiktig kraftkjøpsavtale med Tinn Energi & Fiber. Reguleringsplanen for tomten er også godkjent, og selskapet er i sluttfasen av leverandørvalg for bygging av anlegget. Oppstart av hydrogenleveranser er forventet i 2028.

Samarbeid for å utløse markedet

Pressemeldingen peker på den såkalte «høna-og-egget»-utfordringen i hydrogenøkonomien, der manglende etterspørsel og manglende tilbud har hemmet utviklingen. Gjennom samarbeidet mener partene at de tar et konkret skritt mot å etablere både produksjon og bruk av flytende hydrogen i maritim logistikk.

– Vårt partnerskap med Norwegian Hydrogen er et viktig steg på veien mot netto nullutslipp innen 2040. Hydrogen er en kritisk muliggjører for dyp avkarbonisering i nærskipsfart, sier Ólafur Orri Ólafsson, konsernsjef i Samskip.

– Det er betryggende å se at arbeidet med å utvikle et prosjekt som møter Samskips behov nå gir konkrete resultater, og gjør at Samskip kan gå videre eksklusivt med oss, sier Jens Berge, konsernsjef i Norwegian Hydrogen.

I drift fra 2027

SeaShuttle-prosjektet representerer Samskips satsing på å utvikle én av verdens første nullutslipps-containerbåter drevet av hydrogen. Den 7. november 2025 ble det markert et viktig teknisk milepæl da kjølen ble lagt på de første skipet ved Cochin Shipyard i India.

Når SeaShuttle-fartøyene er ferdig konstruert i løpet av første halvår, skal de fraktes til Rotterdam for installasjon av hydrogen-brenselcellemoduler. Disse brenselcellene vil kunne generere om lag 3,2 megawatt elektrisk kraft som dekker både framdrift og driftssystemer om bord. Med støtte fra et kryogen lagringssystem for hydrogen integrert av ABB, skal skipene demonstrere at nullutslipps-logistikk i maritim transport er realiserbart i kommersiell skala.

Ifølge Samskip vil SeaShuttle-tjenesten bli integrert i selskapets multimodale nettverk, med planer om at det første fartøyet kan være operativt i rute mellom Norge og Nederland allerede i midten av 2027 etter installasjon og testing av hydrogen-systemene.

Powered by Labrador CMS