DOBLET: Den nye sorteringsmaskinen for småpakker ved Østlandsterminalen i Lørenskog er nå åpnet. Den daglige kapasiteten på småpakker er nå doblet.

Posten dobler kapasiteten

Ved Østlandsterminalen i Lørenskog tar Posten Bring nå i bruk en ny sorteringsmaskin som kan sortere dobbelt så mange pakker sammenlignet med tidligere.

Publisert Sist oppdatert

Merk at denne artikkelen er over ett år gammel, og kan inneholde utdatert informasjon.

KLIPPET SNOREN: Konsernsjef Tone Wille fikk æren av å åpne den nye sorteringsmaskinen på Østlandsterminalen i Lørenskog.

Veksten i antall pakker som blir sendt og mottatt av både privatpersoner og selskaper i Norge øker stadig, og Posten Bring rigger seg nå for videre vekst, gjennom en oppgradering ved Østlandsterminalen.

Fakta

  • Posten Bring har investert og bygget én av Europas aller største sorteringsmaskiner for småpakker ved Østlandsterminalen i Lørenskog.
  • Rundt 1500 personer har Østlandsterminalen som arbeidssted
  • Kapasiteten for håndtering av småpakker er doblet til 800.000 pakker i døgnet
  • Det siste året har det blitt etablert en rekke nye ladepunkter for konsernets elektriske kjøretøy. Østlandsterminalen har nå 132 ladepunkter til små og store elbiler.

– På vår terminal i Lørenskog har vi nå bygd et av Europas største sorteringsanlegg for småpakker. Kapasiteten er doblet slik at vi nå kan produsere 800.000 småpakker i døgnet ved Østlandsterminalen alene. Med dette moderne anlegget på plass er vi godt rustet til å kunne håndtere økt pakkevolum i årene som kommer og samtidig levere med høy kvalitet til kundene, forteller konsernsjef Tone Wille i Posten Bring.

Sorteringsanlegget er levert av Beumer Group.

100 millioner pakker

I fjor håndterte Posten Bring 100 millioner pakker i hele Norden og forventer at veksten i antall pakker vil fortsette.

FRAKTET MED TRUCK: 12 trucker måtte til for å frakte inn monsterkaken til åpningen av den nye sorteringsmaskinen.

– Dette er en viktig og riktig investering for Posten Bring, som vil komme kundene våre til gode. Nye handlevaner har festet seg og i takt med den økte netthandelen så må vi modernisere oss og øke kapasiteten der hvor etterspørselen er størst. Enkelt forklart så sorterer vi alt nordmenn får i postkassene sine her i Lørenskog, fra post til småpakker, fortsetter Wille.

I tillegg til den nye sorteringsmaskinen er selve arealet ved Østlandsterminalen utvidet slik at det samlede produksjonsarealet nå er på drøye 50.000 kvadratmeter.

– Gjennom vår satsing på Shelfless-konseptet har vi etablert en høyteknologisk lagerløsning for våre kunder, der vi blant annet minsker luft i pakkene, noe som bidrar til å minske våre klimautslipp, forklarer konsernsjef Wille.

Et monster

Aril Becher er produksjonssjef ved Østlandsterminalen.

Blant de ansatte kalles den nye sorteringsmaskinen for «monstersorteren» og i forbindelse med åpningen av sorteringsmaskinene og utvidelsen av terminalen, måtte selvfølgelig kakefeiringen stå i stil. Intet mindre enn 12 gaffeltrucker måtte til for å frakte en egen monsterkake inn i lokalet.

– Vi har arbeidet med den nye sorteringsmaskinen i flere år. De ansatte her på Østlandsterminalen har vært tålmodige og nærmest arbeidet på en byggeplass over flere år. Da måtte vi gjøre noe ekstra spesielt i forbindelse med denne åpningen – da ble det en velfortjent monsterkake, sier Aril Becher som er produksjonssjef ved Østlandsterminalen.

Powered by Labrador CMS